Ημερολόγιο

10111213141516
24252627282930
31

H Πληροφορική αποτελεί έναν από τους νεώτερους τομείς στην επαγγελματική εκπαίδευση και έχει στόχο την παροχή θεμελιωδών γνώσεων πάνω στην επιστήμη αυτή.

Πληροφορική δεν είναι η επεξεργασία κειμένου, τα υπολογιστικά φύλλα η περιήγηση στο διαδίκτυο και οι ανταλλαγή πληροφοριών στα κοινωνικά μέσα δικτύωσης ...

Είναι η επιστήμη που ασχολείται με τη

• συλλογή δεδομένων
  • επεξεργασία δεδομένων με σκοπό την "παραγωγή πληροφορίας"
  • αποθήκευση πληροφορίας
  • διάδοση πληροφορίας

με την βοήθεια του Η/Υ

Ο τομέας Πληροφορική στο νέο Επαγγελματικό Λύκειο περιλαμβάνει δύο κατευθύνσεις:

Βάση του ωρολογίου προγράμματος και οι δύο κατευθύνσεις έχουν ένα βασικό κορμό μαθημάτων στα οποία διδάσκονται όλες οι γνώσεις που απαραίτητες για έναν τεχνικό πληροφορικής.

Ο απόφοιτος του τομέα πληροφορικής μπορεί να εργαστεί σε:

• Επιχειρήσεις, Οργανισμούς, Εκπαιδευτικές μονάδες, κ.α., φορείς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες Πληροφορικής.
  • Επιχειρήσεις που:Επιχειρήσεις που προωθούν - πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες Πληροφορικής, δικτυακό εξοπλισμό και δικτυακές υπηρεσίες και εφαρμογές λογισμικού
    • Κατασκευάζουν ή υποστηρίζουν προϊόντα Πληροφορικής
    • Σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και υποστηρίζουν δίκτυα υπολογιστών και δικτυακές υπηρεσίες
    • Αναπτύσσουν και υποστηρίζουν εφαρμογές λογισμικού
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας π.χ. γραφείο υποστήριξης και προώθησης δικτυακού εξοπλισμού και δικτυακών υπηρεσιών.

Ο απόφοιτος του τομέα πληροφορικής μπορεί να:

• Αναλαμβάνει αυτοδύναμα-αυτόνομα όσα αναφέρονται στην εγκατάσταση, υποστήριξη, διαχείριση και αξιοποίηση συστημάτων ενός χρήστη και απλών τοπικών δικτύων.
  • Αναλαμβάνει υπό την επίβλεψη, τον έλεγχο και τις οδηγίες κάποιου υπεύθυνου όσα αναφέρονται σε μεγαλύτερα συστήματα, μεγαλύτερα δίκτυα, το Διαδίκτυο, ή άλλες δραστηριότητες.
  • Κάνει χρήση υπηρεσιών και προϊόντων Πληροφορικής.
  • Υποστηρίζει, ως προς τη χρήση των συστημάτων, τους πελάτες ή και τους χρήστες αντίστοιχων υπηρεσιών.
  • Πωλεί, εγκαθιστά και υποστηρίζει υπηρεσίες και προϊόντα Πληροφορικής και δικτυακό εξοπλισμό.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές Πληροφορικής.
  • Διαχειρίζεται εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Εγκαθιστά, υποστηρίζει και συντηρεί εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πολυμέσων και Διαδικτύου
  • Δημιουργεί ιστοσελίδες και συντηρεί το περιεχόμενό τους

Ο τομέας Υποστήριξης Συστημάτων, Εφαρμογών και Δικτύων Η/Υ του 3ου ΕΚ Γ' Αθηνών εξυπηρετεί μαθητές από το 2ο ΕΠΑ.Λ. Περιστερίου (πρωινό) και το 1ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Περιστερίου. Για τον λόγο αυτό υπάρχουν τρία εργαστήρια Πληροφορικής.

• Πληροφορικής Ι
  • Πληροφορικής ΙΙ
  • Εφαρμογών Η/Υ

Τα εργαστήρια διαθέτουν 12 θέσης εργασίας για τους μαθητές. Κάθε θέση εργασίας αποτελείται από ηλεκτρονικό υπολογιστή με επεξεργαστή INTEL Ι3 , μνήμη 4 GB , και 500 GB σκληρό δίσκο. Έχει φορτωθεί όλο το απαραίτητο λογισμικό για την πρακτική εξάσκηση των μαθητών των τομέων Πληροφορικής  και Οικονομίας Διοίκησης. Επίσης το εργαστήριο έχει δυνατότητα να καλύψει τα μαθήματα γενικής παιδείας καθώς και λογισμικά άλλων τομέων.

Ο εκπαιδευτικός διαθέτει δικό του ηλεκτρονικό  υπολογιστή ο οποίος είναι συνδεδεμένος με διαδραστικό πίνακα. Με αυτό το τρόπο έχει την δυνατότητα να πραγματοποιήσει το μάθημά του χρησιμοποιώντας σύγχρονους μεθόδους διδασκαλίας στηριζόμενος στις Τ.Π.Ε. Για την καλύτερη διαχείριση του δικτύου στα εργαστήρια υπάρχει εξυπηρετητής , ο οποίος χρησιμοποιείται επίσης για το διαμοιρασμό πόρων στους μαθητές.