Ημερολόγιο

10111213141516
24252627282930
31

Η ειδικότητα της Αισθητικής Τέχνης είναι μια ειδικότητα με ασφαλή εργασιακή ζωή εφόσον πάντα θα υπάρχει η ανάγκη των ανθρώπων για ομορφιά και υγεία.

Φύση Εργασίας: Είναι ο συνεργάτης της/του Αισθητικού και ασχολείται με:

• Αισθητική προσώπου (Βαθύς καθαρισμός, μάλαξη προσώπου, Ενυδάτωση, Σύσφιξη, Αποτρίχωση)
  • Αισθητική σώματος (Αδυνάτισμα, Μάλαξη, Κυτταρίτιδα, Αποτρίχωση)
  • Μακιγιάζ (Αισθητικό και Νυφικό μακιγιάζ, Μεταμορφώσεις ? Special Effect, Body Painting)
  • Αισθητική άκρων (Μανικιούρ ? Πεντικιούρ, Ονυχοπλαστική)

Εκπαιδευτικές Προοπτικές

Οι απόφοιτοι έχουν το δικαίωμα:

• να συνεχίσουν τις σπουδές τους στις αντίστοιχες Σχολές και Τμήματα των Ανώτερων και Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων,
  • να εγγραφούν στα ΙΕΚ κατά προτεραιότητα σε τμήματα αντίστοιχης ή συναφούς ειδικότητας με την ειδικότητα του πτυχίου τους.

Επαγγελαμτικές Προοπτικές:

Στα εργαστήρια του Ε.Κ., οι μαθήτριες/μαθητές μπορούν να αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες ώστε να μπορεί μελλοντικά να εργαστεί:

• Σε Κέντρα Αισθητικής ως Βοηθός
  • Σε καταστήματα καλλυντικών προϊόντων ως υπάλληλος
  • Σε εταιρίες καλλυντικών και μηχανημάτων Αισθητικής
  • Σε Κέντρα περιποίησης νυχιών και μακιγιάζ
  • Στην τηλεόραση, στον κινηματογράφο, στο θέατρο, στη διαφήμιση ως make ? up artist

Επιπλέον, μετά από κάποιο χρόνο προϋπηρεσίας στους επαγγελματικούς χώρους που προαναφέρονται, μπορούν να ανοίξουν δική τους επιχείρηση (Κέντρο νυχιών και μακιγιάζ).